Szankalpa – a teremtő erő, ami benned is megvan

Szankalpa

Mindenkinek ismerős lehet az újévi fogadalom. Szilveszterkor megfogadjuk, hogy jövőre ezt és ezt csináljuk, leszokunk valamiről, elkezdünk edzeni, és a sort hosszan folytathatnánk. Különböző célokat tűzünk ki magunk elé és úgy gondoljuk, hogy ha majd elérjük, akkor boldogok leszünk.

A legtöbb újévi fogadalom megbukik ott, hogy az alapja az, hogy úgy gondoljuk, most nem vagyunk elég jók, és a boldogságunk azon múlik, meg tudjuk-e valósítani a kitűzött célt.

A jóga tradíció ehhez képest egy üdítő alternatívát kínál nekünk: a szankalpa módszerét, vagyis a szándékot. A szankalpa gyakorlata abból a felvetésből ered, hogy Te már olyan vagy, aki be tudja teljesíteni az élet célját, a dharmáját. Csupán annyit kell tenned, hogy figyelsz és kapcsolódsz a szívbéli vágyaidhoz és erre irányítod az energiát.

Mi is az a szankalpa?

Egy szándék, egy fogadalom, amit egyes szám első személyű, jelen idejű kijelentésként fogalmazol meg. Egy pozitív kijelentés arról, amit el szeretnél érni belátható időn belül. Nem kell nagyon bonyolult dologra gondolni, az a legjobb szankalpa, ami szívből jön. Ha egy hosszabb távú célt szeretnél elérni, jó, ha részcélokra szeded szét.

Hogyan találd meg a szankalpád?

Csendesedj el, figyelj befelé. Tulajdonképpen ez a szándék már létezik, csak fel kell fedned, meg kell hallanod. Ha szükséges, meditálj rajta, vagy egy relaxáció során hívd be. A lényeg, hogy ne az elméd fogalmazza meg, ne egy egó vezérelte vágy legyen (egy nagyobb ház, új autó…).

Hogyan különböztesd meg a szívbéli vágyat egy felületesnek tűnő vagy egó vezérelte vágytól?

Ha úgy érzed, hogy nem érkezik meg hozzád a válasz, vagy nem tartod elég jónak – ne add fel. Néha nem könnyű megtalálni a választ arra a kérdésre hogy “Mit is akarok valójában?”

Bármilyen cél lehet egy belépő a folyamatba. Még a felszínesebbnek mondható vágy is jó lehet arra, hogy rájöjj, mi az amit igazán szeretnél. Ha bízol a folyamatban és próbálod meghallani mit súg a szíved, el fog vezetni téged a válaszhoz. Bármi ami feljön, dolgozz vele, de mindig figyeld, hogy van-e benned egy mélyebb szándék is.

Például megfogalmazod, hogy “Fitt vagyok” vagy “Vékony vagyok”. Képzeld el, hogy ha ezt eléred, hogyan érzed magad. Érzed az önszeretetet, a fizikai jól létet vagy a szabadságot? Melyik érzést keresed? Mire mutat rá ez a szándék, mi is az igazi vágya a szívednek?

Hogyan fogalmazd meg a szankalpát?

  • Rád vonatkozzon, egyes szám első személyben (nem kérhetsz a feleségednek, férjednek, gyerekednek),
  • Rövid, tömör, pár szavas kijelentés legyen (“Azt csinálom, amit szeretek”),
  • Pozitív tartalmú legyen, kerüld a tagadást (“Nem vagyok beteg” – mondd helyette: “Teljesen egészséges vagyok”),
  • Jelen idejű megfogalmazás legyen (“Elégedett vagyok”),
  • Egyértelmű legyen.

A szankalpa használata

Elcsendesedett állapotban, egy jóga nidra során vagy bármilyen relaxációban idézd fel magadban háromszor a gyakorlat elején és a végén is. Éld bele magad, úgy mondogasd, mintha már a tiéd lenne, már valóságos. Hogy tovább erősítsük, ismételd el magadban háromszor felkelés után és lefekvés előtt is.

Hogyan működik?

A szankalpa olyan, mint egy mag, amit elültetsz a tudat alatti elmébe (ezért kell relaxációban, egy módosult tudatállapotban végezni). Ahogy folyamatosan öntözöd, dolgozol vele, szárba szökken, megerősödve a részeddé válik majd meghozza a termését.

Órarend
Hasonló témákkal várunk az ászanázás mellett jógaóráinkon.